Pot să tai un copac din ograda mea?

05 november 2021 125

Buna ziua. Proprietatea pe care o dețin este înregistrată pe o persoană juridică. Este vorba despre o casă cu curte. În curte sunt câțiva copaci pe care eu i-am sădit, sunt mari deja și îi fac umbră vecinului! Pot să-i tai fără autorizație, sau voi avea probleme cu ecologia?

Jurist comments 4

  • Legal consultant

Buna dl. Sergiu, poți să-i tai, dacă nimeni n-o să știe, fiindcă aceștea de la ecologie n-au posibilități să cunoască ce fac oamenii din țară în curtea lor.

06 november 2021

Mulțumesc mult pentru răspunsul dumneavoastră! Dar este o mică problemă, eu ca un cetățean responsabil am apelat deja la ecologie pentru consultație și leam arătat și o fotografie a copacilor, așa că ei deja știu) Răspunsul lor a fost că dacă proprietatea ar fi fost înregistrată pe o persoană fizică... mai detaliat atunci eu aș fi putut face ce vreau cu copacii din ograda mea, dar dat fiind că este înregistrată pe o organizație, noi nu avem voie să tăiem nimic fără ei. De aceea aș vrea să știu dacă ceia ce spun ei are un temei legal sau poate că m-au indus în eroare, sau ceva nu au înțeles corect?

06 november 2021
  • Legal consultant

Buna dl. Sergiu, agenții ecologici sunt drepți.

07 november 2021

Mulțumesc!

08 november 2021