Pot să trec vama daca am un dosar din cauza neachitării unui credit?

29 july 2022 270

Bună ziua. Am un credit la care am întârziat cu plata și m-au dat în judecata. Procesul a avut loc fără mine și dosarul a ajuns la executor. Am nevoie să plec peste hotare și vreau sa știu dacă o sa pot trece vama fără probleme. Am întrebat executorul dacă am interdicție și a zis că nu, dar din cauză ca este deschis dosarul, pot sa apară probleme la vamă. Cum să înțeleg asta? Voi putea ieși din țară?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna Tatiana, executorul judecătoresc n-a înținat în judecată acțiunea de a vă interzice să ieșiți din țară, de dorit să nu mai știe executorul ce planuri aveți, puteți pleca după hotarele țării, dosarul de executare nu este obstacol.

30 july 2022