Pot schimba numele copilului in al meu fara acordul fostului sot?

02 july 2021 38

Dupa divort, copilul poarta numele fostului sot si as dori sa-l schimb in al meu. Fostul sot plateste pensia alimentara, dar in rest nu se intereseaza de viata copilului. Nu am nevoie de pensia alimentara platita de el. Cum pot schimba numele copilului fara acordul fostului sot?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna d-na Nastea, eu vă atenționez ce spune Codul familiei în cazul DVS Articolul 56. Schimbarea numelui de familie şi prenumelui copilului

(1) În baza cererii comune a părinţilor (sau a unuia dintre ei), organul stare civilă poate schimba numele de familie şi/sau prenumele copilului care nu a atins vîrsta de... mai detaliat 16 ani.

(2) În caz de litigiu între părinţi, problema privind schimbarea numelui de familie şi/sau a prenumelui copilului este soluţionată de către organul stare civilă, cu concursul autorităţii tutelare locale în a cărei rază teritorială îşi are domiciliul minorul, ţinîndu-se cont în exclusivitate de interesele copilului.

(3) Schimbarea numelui de familie al ambilor părinţi atrage după sine schimbarea numelui de familie al copilului, iar în cazul schimbării numelui de familie al unuia dintre părinţi, numele de familie al copilului poate fi schimbat în baza acordului comun al părinţilor. În lipsa unui atare acord, decide autoritatea tutelară locală.

(4) Schimbarea numelui de familie şi/sau a prenumelui copilului care a atins vîrsta de 10 ani se face, în toate cazurile, cu acordul acestuia.

03 july 2021