Pot sta iarasi 180 zile?

04 december 2018 127

Buna ziua. Am asa o intrebare. Pe 23 decembrie 2017, am intrat prima oara pe teritoriul Republicii Moldova. Am stat aproximativ 60 de zile, dupa care am plecat inapoi peste hotare. Acolo am stat aproximativ 7 luni. Intr-un an nu am intrecut termenul de aflare pe teritoriul Republicii Moldova. Dupa 23 decembrie, pot sta iarasi 180 zile?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
Vedeți link http://lex.justice.md/md/336056/
Cetațenii straini pot să rămînă pentru o şedere neîntreruptă sau pentru mai multe şederi a căror durată nu va depăşi 90 de zile calendaristice în decursul oricărei perioade de 180 de zile calendaristice, ceea ce implică luarea în considerare a ultimei perioade de 180 de zile... mai detaliat precedente fiecărei zile de şedere.

04 december 2018