Pot vinde apartamentul fara a doua jumatate?

04 july 2018 97

Am procurat un apartament in casa noua de 2 ani. Sotia e plecata peste hotare si vrem sa vindem apartamentul si sa plecam cu totii. La vanzarea apartamentului trebuie sa participe si a doua jumatate?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna D-le Ruslan,
Dacă apartamentul e procurat în timpul căsătoriei acesta se prezumă a fi proprietate comună în devălmașie a soților.
Astfel, în cazul înstrăinării bunului imobil ambii soți urmează să participe la încheierea contractului la notar.
În cazul în care unul dintre soți nu poate participa personal la încheierea contractului, atunci îl... mai detaliat poate împuternici printr-o procură pe soțul care se află în RM să-l reprezinte la încheierea contractului.

04 july 2018