Pot vinde apartamentul privatizat in timpul casatoriei, la care fosta sotie a renuntat in timpul divortului?

24 november 2020 233

Am divortat in anul 2001, am certificatul de divort eliberat de Oficiul Starii Civile in acel an. Am avut proprietate comuna un apartament obtinut in urma privatizarii in 1994 pe bonuri patrimoniale ale mele si ale fostei sotii. Am avut proces de judecata pentru impartirea averii, fosta sotie a renuntat la orice pretentie in privinta apartamentului si restul averii. Decizia judecatii am prezentat-o la OSC si numai dupa aceia a avut loc divortul. Acum, daca vreau sa instrainez apartamentul, fosta sotie poate pretinde la o cota parte, trebuie sa obtin acordul ei? Va multumesc.

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Buna dl. Nicolai, tot depinde de notar, dacă el o să accepte hotărîrea de divorți, unde este stipulat cheste cu apartamentu, v-a fi o,kei. Dacă notarul o să ciară, ca soția oficial prin notar să se refueze, atuncea DVS trebue să acceptați așa ceva.Succese.

24 november 2020
Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
in cazul partajării imobilului, or din cele expuse asta reiese, soția nu poate pretinde, iar notarul la prezentarea acelei hotarîri nu va solicita careva acorduri.
Hotărârea urma a fi înregistrat la Cadastru pentru ca dstra sa fiți înregistrat unic proprietar, in acest caz, lipsesc obligațiile in raport cu terții.
Pentru certitudine urmează... mai detaliat a fi studiat setul de acte, inclusiv hotărârea cit si insrierile din registrul bunurilor imobile.

24 november 2020