Prejudicii, huliganism si violenta

09 august 2021 22

Buna ziua! Ne confruntam de ciaiva ani buni cu probleme mari cauzate de catre o vecina. Da foc la blocul de locuit, strica ferestrele, usa, scrie cu vopsea, distruge vizoarele, cutiile postale, ameninta vecinii, mai ales copiii, cu rafuiala, manifesta agresiune fata de vecini, noaptea urla in gura mare. Deja toti au frica sa iasa singuri din casa, te astepti sa loveasca cu sapa sau alte instrumente periculoase cu care ea sta afara la usa. De fiecare data sunt chemate serviciile de pompieri, politie si asistenta medciala. Toti deja stiu adresa, vin si din pacate nu pot sa ne ajute cu nimic. Vecina are 2 copiii maturi, care au parasit-o si sunt de negasit pentru a ajuta sa intervenim pe cazul dat. Cereri s-au scris de nenumarate ori la poilitie, au dat marturii mai multi vecini din toate scarile. Va rog mult sa ne spuneti unde se mai poate de adresat in afara de comisariatul de politie si la copiii dumneaei pentru prevenirea cazurilor de vatamari si agresiuni? Poate exista vreun ONG care ne va ajuta in procedura de solicitarea a asistentei. Din pacate in judecata sa mergem si sa o denuntam nu prea avem bani si timp. Va multumesc.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna d-na Victoria, persoana descrisă de DVS e bolnavă psihic, ea trebue de internat în spitalul de psihiatrie. E un paradox, se internează la rugămintea rudelor, poliția nu are treabă, nici medici nu pot să o ee la psihiatrie.

10 august 2021