Pretinsa incalcare articolul 240/2 CC

11 february 2020 118

Buna ziua! Pe 13.01.15 m-a oprit politia. Eu nu am fost de acord cu constatarea lor (art. 240/2 CC) si nu am semnat procesul-verbal. Politistii mi-au intors actele si atat. Peste 5 ani imi vine mesaj pe mesenger de la executorul judecatoresc ca am de achitat amenda si sunt penalizat cu 3 puncte. Cum pot ataca aceasta decizie, sau nu mai are rost? Multumesc anticipat!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
E posibil a fi contestată.
Mergeți la executor, solicitați să vă elibereze copie a procesului verbal de sancționare.
Daca anterior nu a fost adus la cunoștință, sunteți în drept să depuneți contestație în termen de 15 zile.
Totodată, urmează să verificați toate datele, or daca aceasta a fost întocmit 5 ani în urmă,... mai detaliat a survenit termenul de executare, astfel, urmează să fiți liberați de sancțiune.
Termenul de prescripție a punerii în executare a sancțiunii contravenționale este de un an, calculat din data la care decizia sau hotărîrea prin care aceasta a fost aplicată a rămas definitivă.

11 february 2020