Prezentarea actelor la cerinta agentului de patrulare

25 january 2021 119

Am fost oprit in trafic de catre un politist. Sunt obligat sa-i prezint actele, daca acesta nu-mi da nicio explicatie pentru ce am fost oprit? Sunt obligat sa-i transmit actele in mână agentului?

Jurist comments 1

Anatolie Ceban
  • Legal consultant

Bună Andrei ! Fiind oprit in trafic Dvs sunte-ți obligat să prezentați actele potrivit pct. 10 din Regulamanentul Circulației Rutiere. Mai mult la înmînarea actelor acestea urmează să fie date în ordinea solicitată de agent și să fie scoase din foliile de plastic, portmonee, etc. Agentul de patrulare poate să... mai detaliat vă oprească nu doar atunci cînd ați încălcat ceva, dar și pentru un control de rutină sau ca să vă informeze despre ceva, iar dacă ați încălcat ceva, sunt sigur că polițistul o să vă anunțe ce norma legală a fost încălcată. Să fim sinceri, dacă nu ai încălcat nimic și toate actele sunt în regulă de ce trebuie să fii agresiv sau să dăi dovadă de un comportament inadecvat (fiind tu în străinătate îți poți permite așa ceva ? De ce atunci ar trebui să ne comportăm astfel la noi în țară). Uneori chiar dacă ai greșit dar ai un comportament respectuos e posibil și să fii iertat sau cel puțin să primești o pedeapsă minimă. Stimează și vei fi stimat.

PCT. 10 alin.(2) Persoana care conduce un autovehicul trebuie să posede şi, la cererea polițistului, poliţistului de frontieră, ofiţerului echipei mobile a Serviciului Vamal, este obligată să înmîneze pentru control:
a) permisul de conducere perfectat pe numele său, valabil pentru categoria (subcategoria) din care face parte autovehiculul condus;

b) certificatul de înmatriculare a vehiculului;

d) actele referitoare la natura şi masa încărcăturii, în cazurile stabilite de legislaţie.

e) actul care confirmă transmiterea în folosință a vehiculului, în cazul mijlocului de transport transmis în folosință avînd număr de înmatriculare neutru.

PCT. 141. Conducătorul de vehicul oprit pentru verificare de către agentul de circulaţie are dreptul:

a) să fie informat în privinţa numelui, prenumelui, funcţiei agentului de circulaţie, autorităţii pe care o reprezintă, inclusiv prin prezentarea legitimaţiei, precum şi temeiul legal al opririi;

b) să fie informat în privinţa normei legale încălcate, precum şi încadrarea juridică a faptei imputate, în conformitate cu legislaţia penală sau contravenţională;

c) să fie informat în privinţa drepturilor şi obligaţiilor prevăzute de legislaţia penală sau contravenţională şi posibilităţii de a recurge la realizarea acestora;

d) să facă cunoştinţă cu probele ce dovedesc faptul încălcării legislaţiei, inclusiv cele constatate cu ajutorul mijloacelor tehnice certificate;

e) să conteste, în conformitate cu legislaţia în vigoare, legalitatea acţiunilor agentului de circulaţie, precum şi actele de constatare încheiate de aceştia.

26 january 2021