Prietena mea (minoră) are probleme cu mama ei

12 march 2023 33

Bună ziua. Prietena mea (17 ani) are probleme cu mama ei, e înjosită și umilită de aceasta, iar tatăl biologic e decedat. Pot cumva să o iau cu mine peste hotare? Eu am 24 de ani. Ce trebuie să facem?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua Vitalie.
Pentru ca prietena dumneavoastră să obțină capacitate deplină de exercițiu înainte de 18 ani trebuie de apelat la emancipare. Această procedură necesită acordul mamei sau în lipsa acordului trebuie perfectat prin judecată. Deasemenea prietena dumneavoastră fiind minoră nu va putea traversa frontiera fără acordul mamei.

Codul civil prevede:
(3)... mai detaliat Minorul care a atins vîrsta de 16 ani poate fi recunoscut ca avînd capacitate de exerciţiu deplină dacă lucrează în baza unui contract de muncă sau, cu încuviințarea părinţilor sau a reprezentantului legal, practică activitate de întreprinzător. Atribuirea capacităţii depline de exerciţiu unui minor (emancipare) se efectuează prin hotărîre a autorităţii tutelare, cu încuviințarea ambilor părinţi sau a reprezentantului legal, iar în lipsa unei astfel de încuviințări, prin hotărîre judecătorească.

13 march 2023