Prima Casă cu imobilul înscris pe numele fratelui

25 january 2022 26

Buna ziua. Am beneficiat de programul Prima Casă, dar apartamentul este înscris pe numele fratelui. De ce acte am nevoie ca să mă asigur că apartamentul îmi aparține mie? Îl achit eu, dar au mai rămas de achitat 22 de ani.

Jurist comments 1

Irina Clepalo
  • Legal consultant

Buna ziua,
Aveți nevoie de contract de vînzare-cumpărare, donație sau alt tip de contract prin care se adeverește transmiterea acestui apartament în proprietatea dvs.
Contractul să fie autentificat notarial. Faceți o copie autentificată a contractului la notar.
La fel copia contractului să fie înregistrat la departamentul cadastral al Agenției Servicii Publice, după... mai detaliat ce înregistrarea contractului este efectuată solicitati un extras cadastral al apartamentului prin care se va adeveri că dvs sunteți priprietarul apartamentului.
Succese.

26 january 2022