Primăria are dreptul de a legaliza un drum public, dându-l în vânzare?

03 july 2018 31

Bună ziua! Spuneți-mi, vă rog, primăria are dreptul de a legaliza un drum public, dându-l în vânzare? Este vorba despre un drum public pe care l-a folosit o persoană fără a plăti impozite, deranjând vecinii și creându-le probleme. Toată murdăria, animalele și construcțiile adiacente le-a pus acolo. Alături este o fântână și casa în care locuiesc persoane, iar sub pereții acesteia stau animalele și murdăria lor. Primarul nu ia nicio măsură, dat fiind faptul că rudele activează în consiliul local. Nici organele din raion nu se prea grăbesc să rezolve ceva. Cei care se fac vinovați de aceasta mușamalizează cazul. Vă rog mult să-mi oferiți o consultație, din păcate nu mai avem unde apela, toți sunt o apă și-un pământ, în pofida faptului că am dus toate petițiile și răspunsurile lor cu privire la demolarea tuturor construcțiilor din drum. Vă mulțumesc anticipat!

Jurist comments 1

Nicolae Ilco (Calin)
  • Paralegal
  • Other violations

Salutare,

În cazul dat puteţi să înaintaţi o petiţie colectivă către Inspecţia Ecologică raională, semnată de toţi membrii afectaţi de situaţia dată, în care să solicitaţi o verificare a stării ecologice şi pericolul de poluare a apei, solului etc. După ce primiţi răspunsul oficial, deja puteţi identifica pasul următor.

Servus

05 july 2018