Primaria poate da în arendă terenul aferent proprietarului unei constructii?

29 june 2018 144

Daca se poate din practica: primaria, ca proprietar al terenului aferent, poate da în arendă terenul aferent proprietarului unei constructii? Prin Oficiul Cadastral s-a admis recunoasterea unor blocuri de beton puse unul peste altul ca constructie. A aparut si un proprietar al "constructiei", care acum vine cu cerere catre UAT sa cumpere terenul aferent pe nimic. UAT poate sa-i vanda doar in baza Regulamentului privind vanzarea-cumpararea terenului aferent, dar pretul e foarte mic. Poate oare primaria sa-l dea in arenda la decizia consiliului local? Mersi mult!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
Atît timp cît primăria este proprietarul terenului, aceasta poate întreprinde orice măsuri dorește, atît vînzare a cît și locațiunea.

30 june 2018