Primăria vrea să-mi ia terenul agricol

15 august 2022 52

Bună ziua. Eu sunt proprietarul unui teren de 26 de ari, cumpărat oficial cu semnătura notarului, dețin și harta de la cadastru. Pe acest teren cresc culturi agricole și mă hrănesc împreună cu familia de mai mult de zece ani. Am achitat anual taxele la primărie. Recent mi-au spus la primărie că acest teren nu-mi aparține și că potrivit hărții lor, terenul meu este amplasat în cu totul altă parte. În toți acești ani, când mergeam la primărie cu documentul de la notar și cadastru ca să achit taxa anuală, cei de la primărie nu mi-au spus niciodată că acest teren nu-mi aparține și primeau plata achitată de mine. Acum, însă, a apărut acolo un ”lider” care ar avea nevoie de el. La primărie m-au anunțat că în toamnă o să mi-l ia. Eu sunt invalid de gradul I. Vă rog, dați-mi un sfat cum să pocedez. Nu sunt numai eu în situația asta, mai am vecini de parcele care sunt în situație asemănătoare cu a mea.

Jurist comments 1

  • Advocate trainee
  • Other violations

Buna Anatolie! Nimeni nu este in drept de a pretinde proprietatea altuicuiva, cu exceptia utilitatii publice. Daca aveti actele de la notar si inregistrate la Cadastru, sunteti pe deplin proprietar pe teren, nimeni nu poate sa va ia pur si simplu, fara careva motive reale. Daca aveti intrebari puteti sa... mai detaliat ma contactati la numarul de telefon: 069049267.

17 august 2022