Primarul nu semneaza pentru ca in registrul primariei este indicata alta persoana

06 june 2018 93

Buna ziua. In anul 1992, am procurat o casa veche pentru constructii si din considerentele ca nu eram la moment locuitori ai satului, au fost incheiate documentele respective pe cumnatul, care la moment era in sat. Peste o perioada de vreme am obtinut permisiunea la constructie pe numele meu cu terenul indicat, proiect. Am chemat cadastrul sa faca masurari si sa inregistreze casa cu terenul pe numele meu, dar primarul nu semneaza pentru ca in registrul primariei este indicata alta persoana, adica cumnatul. Cumnatul nu pretinde la nimic. Va rog sa ma consultati: cum sa procedez?

Jurist comments 1

Victor Pantiru
  • Advocate
  • Other violations

Buna seara Maria,
Sunt mai multe optiune dar fiecare urmeaza a fi discutate aparte ori aveti nevoie de anumite garantiii in acest proces.
Fie cumnatul o inregistreaza pe el dupa care va face o donatie,
fie va judecati cu Primaria sa va inregistreze.

06 june 2018