Primirea pensiei acumulate

21 november 2021 49

Bună ziua. Suntem 2 frați stabiliți in Federația Rusă. De mai bine de 7 ani, mama era cu mine. Anul trecut ea a decedat. Acum vrem sa primim pensia acumulata în RM. Care este procedura? Pot să renunț în favoarea fiicelor? Fratele a dispărut de aproape un an. Nu cunosc unde se află la moment.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Noroc dl. Tudor, te adresezi cu o cerere la CNSUL din raionul unde a fost mama socotită pensionară, ei o să decidă dacă ai dreptul la așa ceva.

22 november 2021