Privatizare

24 june 2019 90

Buna!Vreau sa privatizez un cămin familiar in Chisinău. Cum se poate de făcut? Eu nu ma aflu in tara. Ce trebuie de făcut si unde trebuie ca sa ma adresez, avocatului sau juristilor ca sa faca ei totul in locul meu?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua
Procedura e posibil a fi efectuată personal sau prin reprezentant.
Cine e chiriașul principal? Ciți sunt pretendenți de a participa la privatizare?
Urmează a identifica care este gestionarul blocului, cui aparține dreptul de proprietate.
La direcția privatizare de ridicat confirmarile corespunzătoare și de înregistrat contractul de privatizare la Cadastru pentru a deveni... mai detaliat proprietar.
Rezolvabil doar de lungă durată.

26 june 2019