Privatizarea unui teren adiacent proprietății noastre

01 march 2021 28

Bună ziua. Avem in proprietate un bun imobil (casa particulara), dar adiacent casei este o curte care a fost ingradita înainte de a cumpăra noi casa. Rrespectiv, aceasta curte nu se regăsește în actele de proprietate. Dorim sa modificam casa și să utilizam acea curte. Care sunt pașii ca sa privatizam acel teritoriu adiacent casei? Unde trebuie sa ne adresam? Exista riscul sa fim sancționați că nu s-a făcut acest lucru la timpul potrivit? Care sunt costurile pentru aceasta procedura și cam cat ar costa metrul pătrat în centrul capitalei?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
La caz, urmează sa identificați cine anume este proprietar al terenului, daca e proprietate privata a unei persoane, puteți incerca sa rascumpărați, daca proprietar este administrația publică locală, mergeți cu cerere catre primarie si solicitați vinzarea terenului catre dumneavoastră.

04 march 2021