Privatizarea apartamentului

26 december 2019 224

Buna! Mama a privatizat apartamentul fiind in casatorie, la privatizare au participat mama si fratele meu, tata se afla pe atunci in Rusia. In anul 2017, parintii au divortat. Acum tata cere sa i se dea o parte din apartament sau o suma de banii.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
care este problema? bunurile obținute în timpul căsătorie sunt proprietate comună și se împart între soți după principiul 50/50(dacă nu sunt existente alte premize care ar oferi o altă formă cantitativă de partaj), totodată, urmează să verificați dacă tatăl este sau nu participant la privatizare, prin solicitarea unui certificat în... mai detaliat acest sens de la direcția de privatizare fond locativ al primăriei(dacă vorbim de Chișinău).
Lipsa înscrierii tatălui în registru bunurilor imobile în calitate de coproprietar, nu înseamnă ca acestuia nu îi revine o cotă din imobil.

26 december 2019