Privatizarea apartamentului

02 january 2020 22

Bună ziua. În anul 2004, o mamă cu copil (la acel moment minor) au privatizat un apartament cu o cameră (26 m²). Acum în R. M. este implimentat programul ”Prima Casă”. Copilul deja demult a trecut de 20 de ani și vrea să-și întemeieze o familie, dar în Cadastru figurează ca proprietar a ½ de apartament, dar în apartamentul de 26 m² nu pot locui două familii, însă pentru a beneficia de ”Prima Casă” trebuie să nu fii proprietar. Întrebare: ce trebuie să întreprindă mama și copilul pentu ca ultimul să nu figureze ca coproprietar? Pot să întoarcă statului 1/2 din suma bănească care figurează ca preț în registrul cadastral sau poate există altă modalitate?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Trebuie sa vinda sau sa doneze cota parte ce ii apartine.
Dar concretizati la Banca daca va fi suficient asta. Pentru ca poate sa fie cerinta ca el sa nu fi detinut in proprietate imobil in ultimii X ani.

03 january 2020