Privind donatia apartamentului primit in urma ingrijirii pe viata

06 january 2019 53

O doamna ingrijeste o femeie in varsta - pe viata - in schimbul apartamentului ei. Cea care ingrijeste vrea sa doneze apartamentul care ii va reveni dupa moartea femeii batrine unui copil cunoscut, in varsta de pana la 10 ani.
Intrebare: daca este posibila o asemene varianta? Cum va fi administrat apartamentul de catre copil daca va intra in posesia apartamentului? La ce trebuie de atras atentia la semnarea contractului de donatie? Copilul trebuie sa fie prezent sau poate fi/trebuie reprezentat de catre unul din parinti la semnarea contractului de donatie? Ce alte sfaturi mai puteti oferi in cazul dat?

Jurist comments 3

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna,

Transmiterea dreptului de proprietate asupra bunului nu poate avea loc deoarece, persoana data încă nu este proprietarul bunului.
Contractul de înstrăinare a bunului cu condiția întreținerii pe viață presupune că dreptul de proprietate se transmite persoanei ce avea grijă doar după decesul persoanei îngrijite, până la acel moment contractul de... mai detaliat dintre persoane ar trebui notat în Registrul bunurilor imobile.
De menționat, că printre obligațiile îngrijitorului este inclusiv și obligația de înmormântare a persoanei de care îngrijește.

Prin urmare toate celelalte întrebări decad din motiv ca nu poate fi donat bunul.

07 january 2019
Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Codul civil al RM Articolul 842. Garanţii pentru beneficiarul întreţinerii
(1) În timpul vieţii beneficiarului întreţinerii, dobînditorul nu are dreptul să înstrăineze bunul. În cazul imobilelor, această interdicţie se înscrie în registrul bunurilor imobile.
(2) Gajarea sau grevarea în alt mod a bunului se... mai detaliat permite numai cu acordul beneficiarului întreţinerii.

http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=325085

07 january 2019
SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
După ce îi va reveni acel apartament în proprietate, adică după decesul persoanei care este îngrijită,
doamna respectivă va putea incheia orice act de dispozitie asupra acelui bun, inclusiv îl va putea dona.

Se admite donatia catre un copil în vârstă de 10 ani.

Contractul de donație este un... mai detaliat contract unilateral. Respectiv, doar doamna care va dona va semna în fața notarului Contractul, indicând ca donatar în textul contractului pe acel copil.

Ulterior, înregistrarea dreptului de proprietate al copilului in Registrul bunurilor imobile, va fi efectuată de catre unul din parintii copilului.

Orice acte de administrare al acelui bun vor fi efectuate, din numele copilului, de catre unul din parinti.

08 january 2019