Problema cu cazier juridic

16 march 2021 91

Zece ani in urma am avut dosar penal pe huliganism, am primit 160 ore neremunerate in folosul comunitatii. Acum doresc sa intru la serviciu, dar imi cer cazierul. In acesta este indicat ca exista o înscriere in registrul informatiei criminalistice si criminologice. Întrebarea este cum pot sa curat cazierul ca sa nu mai fie indicat nimic?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Advocate

Buna ziua,

Adresați-vă cu o cerere sa vedeți ce înscriere exista anume și in cazul in care se face trimitere la acest dosar penal solicitați radierea informației respective pe motiv că a survenit stingerea acestora odată ce au trecut 10 ani după executarea pedepsei.

16 march 2021
  • Legal consultant

Buna dl. Ion, eu vă propun o variantă mai eftină, poate undeve la DVS s-a păstrat copia sentinței de condamnare, dacă da vă duceți la judecătoria , care a pronunțate sentința de condamnare, unde o să vă pună ștampiula rotundă a judecății și cu acest document vă deplasați la Agenția... mai detaliat legată cu cazierul juridic și prezentați sentința, ei vor face schimbările corespunzătoare, o să achitați o sumă de bani pentru a vă elibera cazierul juric.

17 march 2021