Probleme cu executorul judecatoresc

19 june 2020 112

Buna ziua. Eu am luat un cred si la un moment dat am intarziat cu achitarea ratei. Creditorul m-a dat in judecata, dar eu nu am stiut acest lucru si am continuat sa achit. Acuma am fost la executorul judecatoresc care mi-a spus ca trebuie sa achit 180.000 lei ca sa inchid creditul, plus 10.000 onorariile lor. Eu i-am zis caachit restanta la credit, dar pentru onorariile lor nu am bani. Mi-a vorbit foarte urat si mi-a zmuls telefonul din mana. Are voie sa-mi ia asa bunurile fara vreo judecata? Cum sa procedez in asa caz?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Executorul este în drept să pretindă onorariul pentru procedura de executare efectuată, iar ceea ce ține de comportamentul acestuia sunteți în drept dvs să scrieti o plîngere pe numele lui la UNEJ.

În caz că veți refuza plata, acesta va aplica măsuri asigurătorii cum ar fi sechestrele, reținerile din salarii... mai detaliat etc.

20 june 2020