Probleme cu vecinii

24 september 2019 159

Cu câțiva ani în urmă am refăcut o construcție care este aşezată pe un beci vechi şi este aproape de vecini. Acum a apărut problema că e amplasata aproape de hotar (undeva la 80 cm) în cel mai apropiat punct, dar şi casa vecinului este situata la 100 cm de la hotar. Cu 2 ani în urmă, am actualizat actele pe teren și atunci a fost ceruta şi semnătura acestui vecin. Acum insa el zice ca merge în judecată pentru că construcția mea e prea aproape de hotar. Care este limita şi cât se acceptă abaterea de la limită? Multumesc.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Legea nu operează cu o limită concretă în metri cât trebuie să fie distanța construcției de la linia de hotar în practică acesta fiind de 2-3 metri totuși, dvs urmează să apelați la regulamentul de urbanism din localitatea dvs unde poate fi reglementat acest aspect or în lipsă ... mai detaliat se ia conform obiceiului locului, astfel încât să nu se aducă atingere drepturilor proprietarului vecin.

Dar dat fiind faptul că anterior acesta s-a semnat pe documentele cadastrale, urbanistice, mai mult ca atât până la etapa actuală, a tolerat acest fapt, va fi decăzut din dreptul de a înainta careva pretenții.

24 september 2019