Probleme la locul de munca?

05 june 2018 46

Am făcut practica de pe data de 12.03.2018 pină pe 25.05.2018. Acum că absolvesc școală, am nevoie să plec la consultații și șeful întreprinderii îmi permitea. Dar salariul meu a fost de 2.790 lei și am hotărât să nu mai lucrez. Eu nu sunt angajată official, dar șeful îmi spune că am carnet de muncă (eu nu am depus cerere de angajare și nici nu am semnat nimic), dar mă amenința că dacă nu lucrez 2 săptămâni, îmi pune ștampilă în carnetul de muncă și nu o sa mai pot lucra nicaeri. Ajutați-mă, va rog, nu știu ce să fac!

Jurist comments 1

Vladimir Palamarciuc
  • Advocate

Demisia este reglementata in articolul 85 Codul muncii. Saliariatul poate depune cerere cu 14 zile inainte de concediere. In art. 85 (2) sunt situatiile cind salariatul poate sa depuna cererea in termen mai scurt.
Nu exista stampila conform careia „sa nu puteti lucra nicaieri”. Angajatorul ar putea sa inidice un... mai detaliat temei de concediere (art. 86 Codul muncii), dar motivul de concediere poate fi contestat.
Pentru a demisiona Dvs trebuie sa scrieti cerere si sa o inregistrati la angajator. Daca nu doreste sa o inregistreze puteti expedia cererea prin scrisoare cu aviz de receptie.

27 september 2018