Probleme cu moștenirea

10 february 2021 52

Intr-o familie cu 2 fii a aparut urmatoarea situatie. Când a decedat un părinte, a lăsat cota sa parte din bunuri doar unuia dintre fii. Când a decedat al doilea, a lăsat tot prin testament toată averea fiului care a primit prima cota parte. Fiul care nu a primit nimic nu este de acord cu aceasta situatie. Ce poate face? El este cel care a avut grijă de părinți cel mai mult, celălalt fiu aflându-se peste hotare de foarte mult timp. Cum poate fiul care nu a primit nimic prin testament să primească 1/2 din averea lăsată de părinți?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna dl. Artiom, testamentul de moștenire a decis, cine este motenitor total, aldoilea fiu a fost lipsit integral de averea părițelor săi. El nu este în drept să conteste actul de moștenire.

11 february 2021