Procedura de executare a deciziilor judecatoresti

18 june 2020 73

Buna ziua! In ianuarie 2020 a fost emisa o hotarare judecatoreasca privind sanctionarea si aplicarea unei masuri de siguranta, potrivit art 439*6 alin. 1 din Codul Contraventional, privind demolarea unei constructii neautorizate. Judecatorul a remis titlul executoriu Agentiei de Supraveghere Tehnica. Intrebarea este: de ce a trimis titlul executoriu Agentiei si nu unui executor judecatoresc? Mersi anticipat.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Tatiana!

Instanța nu este în drept să remită titlul executoriu direct executorului judecătoresc, deoarece și-ar aroga din competențele Agenției pentru Supraveghere Tehnică, ceea ce este interzis.

Nu poate și nu este în drept instanța de judecată să acționeze din numele unei persoane, fie aceasta de drept public sau privat.

De remarcat că,... mai detaliat eliberarea titlului executoriu trebuie să aibă loc doar la cererea AST și în nici un caz din oficiu.

Succes.

18 june 2020