Procedura de moștenire a cetățeanului rus

13 april 2021 17

Bună ziua. Doresc sa procur o casa in RM. Proprietarul casei a decedat în 2014, la momentul decesului era deja cetățean al Rusiei. Dupa decesul acestuia, în Rusia a fost deschisă procedura succesorală, în rezultatul căreia toată casa și terenul îi revin mamei decedatului, iar copii renunță la partea lor în favoarea mamei. Care este procedura de vânzare-cumpărare? Ce trebuie să fac eu? Vă mulțumesc anticipat!

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Advocate

Buna ziua,

Nu intervine nimic special, urmează sa încheiați Conteactul se V-C la notar cu soția defunctului odată ce aceasta este proprietara casei.

13 april 2021

Notarul a zis că este necesar de a trimite o cerere Ministerului Justiției a Rusiei pentru a cere o copie a dosarului de moștenire,iar asta va dura cam un an ...
Este posibil așa ceva?

14 april 2021