Procedura de recuperare a datoriei

11 july 2018 153

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, ce pas urmează după ce am scris o somatie prin care am adus la cunostinta ca Beneficiarul nu si-a onorat obligatia de plata conform contractului de antrepriza? În somatie nu am solicitat achitarea datoriei, dar am solicitat să întocmească și să ne prezinte un grafic în care să fie descris desfășurat termenii de stingere a obligației contractuale. Raspuns de la Beneficiar în termenul indicat nu am primit. Multumim anticipat.

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Bună ziua,
În cazul expus, în lipsa unei reacții, cît și neexecutarea obligațiilor asumate prin contract, inclusiv în termenii noi, înaintați o somație de plată acordînd un termen limită, dacă reacții nu sunt, puteți solicita prin intermediul instanței încasarea forțată a sumei datoriei cît și penalități în acest sens dacă sunt... mai detaliat prevăzute în contract.

12 july 2018
Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua,
Sumplimentar la cele indicate de către coleg, aveți dreptul să solicitați încasarea dobânzii de întârziere conform art. 619 Cod civil al RM.

De remarcat, că ar fi bine să solicitați în aceiași somație de plată încasarea atât a datoriei, cât și a dobânzii de întârziere și a penalității (dacă contractul... mai detaliat prevede plata unei penalitatăți).Or, în cazul în care vă adresați în instanța de judecată și solicitați încasarea tuturor acestor pretenții, însă, pe cale extrajudiciară ați înaintat doar o parte din pretenții atunci o să aveți anumite dificultăți și posibil să pierdeți o parte din bani achitați pentru plata taxei de stat.

12 july 2018