Procedura desfacerii căsătoriei

18 july 2021 190

Buna! Doresc să depun cerere pentru desfacerea căsătoriei, motivul fiind violenta in famile. Avem impreuna 3 copii. In cat timp voi obtine certificatul de divort? Avem o casă construita impreuna pe lotul mostinit de la taica-sau. La moment ma aflu peste hotare.

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
De comun acord, mergeți la Starea civila cu divorțul și la notar pentru partajarea bunurilor.

Daca e lipsa un acord, strict de divorțul și stabilirea domiciliului copiilor minori ar fi orba de cel puțin 3 luni in dependență de instanța de judecată.

Partajul averii este o procedură mai anevoioasă si poate... mai detaliat dura ceva timp, sigur terenul moștenit nu va fi posibil de partajat, e strict proprietatea celui ce a moștenit.
Casa ca construcție urmează a fi partajată daca aceasta a fost obținută in timpul căsătoriei.

18 july 2021
  • Legal consultant

Buna ziua d-na Zinaida, la Starea Civilă nu este rost să vă adresați, deoarece aveți 3 copii minori, v-a fi acord, nu v-a fi acord de la soți, starea civilă nu v-a examina chestiunea DVS, v-a fi normal în timpul divorțului paralel să fie examinat și întrebarea devălmăcia averii... mai detaliat comune, adica casa, la terenul care se afă în posesia DVS nu poate să pretindă ” iubitul ”. DVS ar trebui săp vă adresați la Cadastru din raionul, unde locuiți, ca să vină un inspector să facă măsurările necesare, el întocmește 3 variante de împărțire a casei și după aceasta, variantele o să le prezentați în istanță, dar asta e lungă întrebarea. Mai operativ v-a fi dacă DVS o să vă adresați cu o cerere de divorț.

19 july 2021