Procedura executarii unei hotarari irevocabile

19 june 2020 39

Buna ziua! Dupa ce o hotarare judecatoreasca privind demolarea (pronuntata in temeiul art. 439/6 alin. 1 CC) devine irevocabila, ce urmeaza pana la demolare, tinand cont de faptul ca contravenientul nu se afla in tara? In mod corect, ce urmeaza sa se intample? Eu ca victima ce trebuie sa intreprind? Care sunt termenele?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua!

Adresați-vă la autoritatea publică locală la cererea căreia a fost aplicate măsurile de siguranță.

Dvs nu sunteți în drept să întreprindeți careva acțiuni de demolare de sine stătător, deoarece riscați să fiți atrasă la răspundere contravențională.

De executarea hotărârii este competentă autoritatea publică locală, iar hotărârea poate fi executată și în... mai detaliat lipsa contravenientului, iar autoritatea oublică ulterior să-i recupereze cheltuielile suportate în legătură cu demolarea și remedierea.

Succes.

19 june 2020