Procedura legala de achitare a impozitului pentru bunurile închiriate prin Airbnb

31 august 2021 59

Bună! Încerc să aflu care este procedura legală de a plăti impozitul pe veniturile obținute de la darea in chirie a bunurilor imobile (2 apartamente) prin sistemul Airbnb/Booking.com ca persoana fizica. Apartamentele sunt date in chirie pe termen scurt, cu scop turistic. Banii se achita de către Compania Airbnb prin intermediul sistemului de plata Paypal. Care este procedura legala de a demonstra autoritatilor fiscale veniturile obținute?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna dl. Andrei, cu așa întrebare v-a fi o,kei dacă o să vă adresați direct la organul fiscal central ( mun. Chișinău, str. Constantin Tănase 9 ).

02 september 2021