Procedura succesorala

30 october 2019 85

Buna ziua! Tata a decedat recent. Din prima căsătorie are 2 copii care pretind la moștenire, la partea mamei lor pentru ca casa a fost construită cu ea! După decesul primei soții, tata s-a recăsătorit și copiii au plecat! Pe parcursul vieții nu au contribuit cu niciun ajutor pentru tata! Acum, înainte de deces el mi-a lăsat testament! După schimbarea legii, reiese ca moștenitori sunt eu cu mama, sau la mostenire pot pretinde și fratii vitregi?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Marina!

Potrivit prevederilor art. 2164 Cod civil, moștenirea are loc în temeiul legii și/sau conform testamentului, iar în măsura în care cel care a lăsat moștenirea nu a dispus altceva prin testament, moștenirea trece la moștenitorii legali.

În cazul în care casa a fost construită de către defunct(tatăl Dvs.) în... mai detaliat timpul căsătoriei cu mama frați dvs din căsătoria precedentă, aceasta deținea dreptul de proprietate asupra la 1/2 cotă parte din acel bun imobil.
În cazul în care prima soție a decedat, aceasta este moștenită de copiii acesteia de rând cu soțul acesteia adică tatăl dvs., toți având dreptul la o cotă parte egală, deoarece erau aplicabile vechile prevederi ale Codului civil.
Tatăl dvs nu vă putea testa prin testament o parte a bunului ce aparține alei persoane, fie acesta și decedată.

30 october 2019