Proces civil

29 june 2021 90

Buna ziua. Sunt 10 ani de cand am terminat achitarea unui credit de consum la o banca. Pana la urma am fost dat in judecata, am avut de a face cu un executor judecatoresc. Am achitat in contul executorului suma indicata in titlul executoriu. Problema este ca dupa 10 ani sunt deranjat de colectori si acestia cer sa achit
18.300 lei pe acelasi dosar. Este legal acest lucru sau ce ar trebui sa fac?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
mergeți la instituția bancară și solicitați să vă elibere o confirmare a faptului dacă mai există sau nu careva datorii pe marginea dosarului de credit, același lucru faceți și la executor pe marginea cauzei de executare, dacă careva obiecții nu mai sunt, depuneți o plingere la poliție pe motiv că... mai detaliat colectorii încearcă să prin șantaj să vă oblige la careva plăți lipsite de temei.
Totodată, termenul de prescripție pentru solicitări de restituire a sumei este de 3 ani, așa că temei juridic pentru solicitările în cauză nu mai există.

30 june 2021