Proces contraventional pentru credit neachitat

26 january 2020 262

Am luat un credit in suma de 5.000 de lei acum un an si ceva in urma. Din cauza problemelor financiare, nu am putut sa achit la timp si creditorul a desfacut contractul. Dupa asta, suma spre achitare era 11.000 lei. A avut loc judecata, la care nu am fost citat. Hotararea judecatoreasca a fost luata fara prezenta mea (pe 23 mai 2019). Am fost obligat sa achit suma integral plus cheltuelile de judecata. Acum cateva zile in urma am aflat ca sunt dat in cautare si tot in aceeasi mi-a scris cineva pe retelele de socializare. I-am spus ca la moment nu pot sa achit aceasta suma. Mi-au spus sa incep sa achit macar ceva ca sa nu porneasca un dosar contraventional. Ce risc si cum ar trebui sa procedez? Sunt angajat oficial, am salariu net 2.600 lei.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Bună ziua Constantin,

Pentru neachitarea datoriilor Dvs nu puteți fi tras la răspundere penală/contravențională.

În stiuația Dvs o soluție ar fi negocierea cu executor si creditor a unui grafic de achitare.

Pentru o consultatie mai detaliata va sunt la dispozitie.

27 january 2020