Proces de divort

30 june 2020 160

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, unde se depune cererea de divort? Am copil minor, iar sotul ma injura, ma ameninta si m-a agresat fizic. Care sunt etapele pe care trebuie sa le trec?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Pentru inceput, in cazul abuzurilor, depuneti o plingere la poliție.

Daca sunteti ambii deacord, va adresati la organul de stare civila sau la botar ambii soti, cu beletine, certificat de casatorie si nastere minor.
Daca nu e posibil solutionarea amiabilă, deja va adresați in instanța de judecată cam cu acelasi cumul de... mai detaliat acte la sediul instanței de la domiciliul dumneavoastră.
Model de cerere puteti vedea pe platformă in rubrica modele, urmind sa ajustati sau angajati un avocat pentru reprezentare.

30 june 2020