Proces verbal anulat

02 may 2018 58

Mi-a fost intocmit un proces-verbal la 1 septembrie 2017 si am fost amendat cu 9.000 lei pentru activitate fara licenta. M-am adresat in instanta de judecata si procesul-verbal a fost anulat. Dupa 3,5 luni, politistul mi-a mai intocmit un proces-verbal, pe acelasi caz, motivand ca prima data a comis o eroare in procesul-verbal. Ce prevede legea in astfel de cazuri?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua,
În cazul în care genul respectiv de activitate se supune autorizării/licențierii trebuie să obțineți licența.
Chiar dacă primul proces verbal și decizie de sancționare au fost anulate, iar dvs continuați practicarea acestui gen de activitate atunci este corect sa fiți sancționat din nou, însă pentru o altă perioadă în care... mai detaliat ați încălcat legea.

02 may 2018
Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Dacă cele menționate în noul P-V și decizie de sancționare se refera la aceiași perioadă din trecut indicată în P-v ce a fost anulat contestați și acest P-V și decizie de sancționare.

02 may 2018