Proces-verbal contestat

10 august 2021 167

Bună ziua. Dacă contest un proces-verbal în termen de 15 zile și în final judecata respinge contestația, nu mai este valabilă achitarea la cota de 50%? Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

  • Legal consultant
  • Other violations

Salutare Alin, pentru a beneficia de reducerea de 50% prevăzută de Art. 34 alin (3) Cod Contravenţional, contravenientul trebuie să achite amenda stabilită în cel mult 3 zile lucrătoare de la data aducerii la cunoştinţă a deciziei de aplicare a sancţiunii contravenţionale.

Presupun că pentru a beneficia de aceeaşi reducere... mai detaliat de 50% în caz de respigere a contestaţiei, dvs urmaţi să depuneţi contestaţia în termen de cel mult 3 zile de la data aducerii la cunoştinţă a deciziei.

Astfel, Contestația depusă conform alin. (1) Art 448 suspendă executarea sancțiunii
contravenționale aplicată prin procesul-verbal cu privire la contravenție sau prin decizia
agentului constatator.

Zilele lucrătoare se consideră de Luni până Vineri.

Succes!

11 august 2021