Proces-verbal contraventional

20 january 2022 34

Buna ziua! Ieri dimineata ma deplasam pe o strada cu 6 benzi, cate 3 intr-o directie. Carosabilul era acoperit cu polei. Eu mergeam pe banda din stanga a sensului meu, cu viteza de 40-50 km/ora. La o trecere de pietoni, o doamna a inceput sa traverseze, eu am vazut-o, dar eram prea aproape de trecere. Am evitat sa franez brusc, pentru ca oricum nu as fi reusit sa opresc automobilul pana la trecerea de pietoni si riscam ca cineva din spate sa ma loveasca. Peste vreo 2 km ma ajunge un echipaj de politie si imi intocmeste proces=verbal cu aplicarea amenzii in marime de 1.500 lei pentru ca n-am acordat trecerea pietonului. In procesul-verbal am inclus obiectiile mele si am mentionat ca nu sunt de acord cu concluzia agentului constatator! Se merita sa contest procesul-verbal? Mersi.

Jurist comments 1

Filip Rotaru
  • Legal consultant
  • Other violations

Buna , trebuie de analizat bine situația și de întocmit contestația corect.
Totodată țin să vă informez că termenul de depunere a contestației este de 15 zile în condițiile art.448 alin.1 Cod Contravențional.
Contactați-mă pe adresa de email filip.rotaru98@gmail.com

21 january 2022