Proces-verbal contraventional intocmit cu greseli

13 january 2020 493

Buna ziua. Mi-a fost intocmit un proces-verbal contraventional cu 3 luni in urma, pentru ca nu aveam centura de siguranta cuplata. Eu nu am achitat amenda, dar am depistat 2 greseli in procesul-verbal: domiciliul si codul personal. Ieri am primit o scrisoare de la executor pentru achitarea amenzii. Cum procedes mai departe: pot contesta?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Dvs urma să contestați procesul verbal în termen de 15 zile lucrătoare din momentul întocmirii acestuia dacă ați depistat careva greșeli de procedură dar dat fiind faptul că ați fost somat de executor dvs deja ați depășit termenul de contestare și urmează doar să achitați sumele solicitate de executor.

13 january 2020