Proces-verbal contravențional întocmit în locul unei decizii de constatare

13 may 2022 80

Bună ziua. În privința mea a fost întocmit un proces-verbal, în temeiul art. 177 CC, și remis în judecată. Am contestat procesul-verbal menționat și am cerut anularea acestuia. Instanța de judecată, însă, a constatat că agentul constatator a emis în mod greșit proces-verbal și trebuia să emită o decizie de constatare a săvârșirii contravenției. Prin urmare, contestația mea nu are nicio valoare. E corect așa ceva?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna Tatiana, în ce baza instanța de judecată a găsit de cuviință să ajungă la concluzia, că agentul constatator a emis în mod greși procesul verbal, ce a servit bază.

14 may 2022