Proces-verbal de constatare a contravenției

01 june 2018 495

Bună ziua, stimați juriști. Astăzi dimineață am fost oprit de către inspectorii de patrulare, pe motivul încălcării limitei de viteză. Mi-a fost aplicată amendă contravențională, am semnat în procesul-verbal precum că nu am obiecții.
Totuși, am mai răsfoit codul contravențional și câteva site-uri în domeniul juridic, și am observat că în calitate de anexă la procesul-verbal trebuie să fie în mod obligatoriu proba materială. Prin urmare, deși în procesul-verbal este indicat în calitate de anexă fotografia încălcării, caatare nu a fost anexată la copia primită de mine. Poate fi contestat oare un astfel de proces-verbal în condițiile în care am semnat precum că nu am pretenții și mai ales ținând cont de mențiunea procesului-verbal că la respectivul act este anexată proba foto. Mersi mult anticipat.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
E problematic de dat un răspuns de e 100%, dar inscripția precum nu sunt obiecții o să vă joace festa.
Totodată, anexa despre care spuneți, va fi inclusă în dosarul contravențional ulterior cînd va fi descărcat de pe dispozitivul ce a efectuat captura foto, astfel în instanță va fi prezentată.
Sigur... mai detaliat pot fi identificate și alte motive ce ar putea duce la nulitate, din păcate totul este relativ.

01 june 2018