Proces-verbal depășirea vitezei

22 october 2021 107

Buna ziua. Mi s-a întocmit proces-verbal pentru depășirea vitezei. Încălcarea a fost înregistrată de un polițist cu radar pe marginea drumului. Peste ~ 1km am fost oprit de colegii lui care au scris procesul-verbal, folosind datele din buletin (am permis străin). Le-am explixat ca nu mai stau la adresa din buletin, dar au zis ca nu contează. Nu am semnat procesul-verbal si nu am nicio copie. Nu știu ce să fac mai departe.

Jurist comments 1

  • Legal consultant
  • Other violations

Salut Octavian, conform Art 443 alin (6) Cod Contravenţional
Faptul absenței persoanei în a cărei privință a fost pornit procesul contravențional
ori al refuzului acesteia de a semna procesul-verbal se consemnează în procesul-verbal şi se
certifică prin semnătura cel puțin a unui martor, indicîndu-se şi datele de identitate ale
acestuia (numele, prenumele, adresa... mai detaliat de domiciliu şi numărul de telefon).

Refuzul dvs trebuia să fie certificat prin prezenţa unui martor (pieton, şofer) o persoană dezinteresată şi care a făcut cunoştinţă cu fapta care vi se impută (alt agent constatator "poliţist" nu poate fi martor), copia dvs vă va fi înmânată conform Art. 382 alin (6) Cod Contravenţional

Adică vă vor cita pe dvs pentru înmânarea copiei procesului-verbal, sau pot să-l expedieze prin poştă.

Pentru mai multe detalii puteţi să mă contactaţi pe adresa de email iacobalexandrulaw@gmail.com

Succes!

23 october 2021