Proces verbal intocmit abuziv

13 june 2019 39

Buna ziua. Ieri, 12.06.2019, avand intentia de a traversa strada, am fost somat de un agent al politiei precum ca este interzis (eram la semafor). Alaturi de acest agent se afla un domn imbracat in civil. Eu eram insotit de un prieten. Domnul pe civil a reprosat ceva, la care eu i-am spus sa isi caute de treaba, dupa care domnul imi prezinta legitimatia de politist sef nu stiu unde acolo si imi spune ca sunt retinut pentru ca faptul ca utilizez in loc public un limbaj indecent. Dupa asta suna pe cineva sa vina sa ma retina. In decurs de 15 minute vine un sergent de politie, care intocmeste un proces-verbal in care indica ca am prezentat un comportament huluganic. Eu la randul meu, am scris in acest proces-verbal ca nu sunt de acord si ca nu este adevarat ce au scris ei acolo. Copia pocesului o detin, ea nu este semnata de persoana care a intocmit-o. Spuneti-mi, va rog, unde ma pot adresa in scopul de a contesta aceasta decizie si cum as putea trage la raspundere acesti politisti? Va multumesc!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua
Articolul 448. Contestația împotriva deciziei agentului constatator asupra cauzei contravenționale
(1) Contravenientul, victima sau reprezentantul acestora, procurorul, dacă este parte în cauza contravențională, în cazul în... mai detaliat care nu sînt de acord cu decizia agentului constatator sau în cazul în care aceasta a fost emisă cu încălcarea normelor procesuale stabilite de prezentul cod, sînt în drept să conteste decizia emisă asupra cauzei contravenționale. Termenul de contestare a deciziei agentului constatator este de 15 zile de la data emiterii acesteia sau, pentru părțile care nu au fost prezente la şedința de examinare a cauzei contravenționale, de la data înmînării copiei de pe decizia respectivă în condițiile art. 4471 alin. (8).

În proces scrie care este instituția din care face parte agentul.
Vedeți în acest sens și art. 445 Cod contravențional.
Dupa anulare a procesului verbal, puteți depune o plîngere pe numele agentului constatator.

13 june 2019