Proces-verbal pentru depășirea vitezei

25 may 2023 42

Bună ziua. Am fost oprit de poliție și informat că radarul a fixat precum că mă deplasam cu 39 km/h în zonă rezidențială, în raza de acțiune a indicatorului ”Zonă rezidențială” - 20 km/h. Legea "vitezelor" nu se aplică peste 50 km/h? Consider că legea în cazul meu a fost aplicată abuziv. Termenul de depunere a contestatiei a expirat. Timp de 20 ani nu am avut nicio amendă. Și acum a venit citație în judecată privind eschivarea de la plata amenzii. Din tot ce scrie aici înțeleg că pot solicita repunerea în termen și să scriu contestație. Este adevărat?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua.
Contravenţia nu e de la viteza 50km/h+ ci se calculează pentru fiecare sector separat.
Articolul 236. Depăşirea vitezei de circulaţie stabilită pe sectorul respectiv

de drum

(1) Depăşirea... mai detaliat vitezei de circulaţie stabilită pe sectorul respectiv de drum de la 10 la 20 km/oră

se sancţionează cu amendă de la 12 la 18 unităţi convenţionale cu aplicarea a 3 puncte de penalizare.

(2) Depăşirea vitezei de circulaţie stabilită pe sectorul respectiv de drum de la 20 la 40 km/oră

se sancţionează cu amendă de la 18 la 24 unităţi convenţionale cu aplicarea a 4 puncte de penalizare.

(3) Depăşirea vitezei de circulaţie stabilită pe sectorul respectiv de drum mai mult de 40 km/oră

se sancţionează cu amendă de la 30 la 36 de unităţi convenţionale cu aplicarea a 5 puncte de penalizare.

25 may 2023