Proces verbal pentru depasirea vitezei

29 february 2020 253

Am fost oprit de catre ofiterii de patrulare care mi-au scris proces verbal pentru incalcarea limitei de viteza. Conform procedurii de masurare legala, utilizarea radarului se va efectua in baza unor conditii atmosferice, printre care si umiditatea de la 0% pana la 90%. Daca in ziua și ora încălcării in arhiva serviciului hidrometeorologic de stat este indicata o umiditate mai mare, procesul verbal poate fi declarat nul? Care e procedura?

Jurist comments 3

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Umiditate mai mare decat 90%?
Sunteti sigur?
Procedura de contestare presupune depunerea unei contestatii, in termen de 15 zile, la autoritatea din care face parte agentul constatator.
Contestatia trebuie sa fie motivata. Va recomand sa contractati un avocat pentru intocmirea acesteia.
Inregistrarea contraventiei intr-un mediu sau in circumstante care, potrivit... mai detaliat cartii tehnice a aparatului folosit pentru aceasta, admit erori - poate constitui un temei pentru anularea procesului verbal.

01 march 2020

Ca dovada trebuie un raspuns oficial de la ei pentru a fi anexata la contestatie? Pentru ora si data ceruta

01 march 2020

In cazul in care contestatia este respinsa, posibilitatea de a achita 50% din suma amenzii e valabila?

05 march 2020