Proces-verbal pentru incalcarea regulilor de circulatie

25 may 2021 43

Am parcat masina pe trecerea de pietoni. Cand m-am intors la masina, agentul de politie mi-a cerut actele si a constatat ca am acumulate 15 puncte de penalizare. Dupa care, mi-a spus sa chem sofer ca sa nu-mi ia masina cu evacuatorul. Eu am chemat un sofer, dar cu toate acestea politia a chemat evacuatorul care a ridicat masina mea. Pot contesta procesul-verbal in acest caz?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua
În orice caz sunteți în drept de a contesta procesul verbal, în acest sens fiind alocat 15 din data cînd ați făcut cunoștință cu procesul verbal.
La caz, dacă se reușește anularea acestuia, puteți evita sancțiunea de ridicare a permisului de conducere, totodată urmează a verifica dacă punctele de penalizare... mai detaliat au fost aplicare corect cît și au fost stinse.
Sancțiunea de ridicare a permisului o aplică instanța de judecată la demersul poliției, astfel, urmează să fiți pregătită.

26 may 2021