Proces-verbal pentru parcare neregulamentară

29 march 2021 103

Buna ziua. Lucrez șofer expeditor. Am oprit în fața magazinului ca să descarc marfa. Acolo este instalat indicatorul 3.31 ”Oprire interzisă”, agenții de patrulare mi-au întocmit un proces verbal în temeiul art. 240 alin. 1 CC. Nu am semnat procesul-verbal pentru că știu că regulamentul circulației rutiere permite descărcarea sau încărcarea în raza de acțiune a acestui indicator. Se merită să depun contestație?

Jurist comments 1

  • Legal consultant
  • Other violations

Salutare Vasile, dumneavostră aveţi dreptate, exigenţele indicatorului 3.31 din RCR nu se extinde asupra şoferilor care prestează servicii populaţiei, agenţilor economici, etc.
Secţiunea a 7-a
Oprirea şi staţionarea voluntară. Parcarea
68.
3)
d) vehiculele utilizate pentru prestarea serviciilor de transport pot staționa doar pe timpul
încărcării și descărcării bunurilor pentru unitățile comerciale ale agenților economici... mai detaliat amplasați în
zona de acțiune a indicatoarelor 3.31-3.32.3;
e) vehiculele utilizate pentru prestarea serviciilor de transport populației sau instituțiilor
amplasate în vecinătatea trotuarelor (în zona de acțiune a indicatorului 3.31) pot opri în aceste
locuri doar pe timpul prestării serviciilor.
Vă sugerez să contestaţi sau dacă aţi contestat deja pentru a vă încadra în termenul de 15 zile prevăzut de Art. 448 din Codul Contravenţional, în poziţia dumneavostră solicitaţi instanţei încetarea procesului contravenţional şi anularea procesului-verbal, + că agenţii au aplicat necorespunzător legea.
Succes!

05 may 2021