Procesul de adoptie

05 january 2019 27

Ajutati-ma va rog, am si eu o intrebare, poate fostul sot la notar sa se refuza de dreptul de parinte si sa-i transmita dreptul de parinte sotului initial? Sau care e procedura corecta?

Jurist comments 3

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună Dna Maria,
Nu exista o asemenea procedura precum renunțarea la drepturile părintești.
In cazul în care tată al copilului este un alt bărbat urmează sa depuneți o cerere de chemare în judecată privind contestarea paternității, sa efectuați o expertiza ADN, ARN, sa prezentați toate probele necesare și dacă se confirmă instanța... mai detaliat de judecată va emite o hotărâre prin care va dispune radierea lui X de la rubrica tată din actele de stare civila ale copilului și din registrele de stare civilă.
Dupa aceasta mergeți cu tatăl de facto al copilului la oficiul stării civile și depuneți o declarație prin care acesta recunoaște paternitatea.

06 january 2019
Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua în situația dvs nu există nici o soluție de intreprins.

06 january 2019
Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

În cazul în care "fostul soț" nu este de facto tatăl copilului, unul din părinți poate contesta paternitatea, iar dacă expertiza aceasta o demonstrează atunci soluție este.
Cel mai simplu e sa faceți mai întâi expertiza ADN.
Asemenea expertize se efectuează la Centrul de Medicină Legală, Briomed, Centrul de Diagnostic German(aceștia preiau... mai detaliat proba și efectuează testul nemijlocit în Germania).

06 january 2019