Procesul de lichidare a unui SRL

29 july 2019 295

Buna ziua. Eu, ca fondatorul si administratorul unui SRL in lichidare, am o obligatie legala de a duce procesul de lichidare pana la capat sau pot sa renunt sa mai depun la ASP documentele finale pentru radierea companiei din registrul de stat? As mai putea adauga ca in cazul meu am numit lichidatorul o persoana terta prin decizia asociatului unic (a mea).

Jurist comments 1

Iulian Moraru
  • Legal consultant

Bună ziua!

În mod normal, lichidatorul este desemnat de către instanța de insolvabilitate la propunerea debitorului insolvabil sau a creditorului respectiv, în conformitate cu prevederile art. 63 alin. (2) din Legea insolvabilității nr. 149 din 29/06/2012. Urmare a desemnării acestuia de către instanța de insolvabilitate, atribuțiile conexe lichidării urmează a... mai detaliat fi exercitate de către lichidatorul desemnat.

Succese!

30 july 2019